Fundo Kusari Jutsu

V japonských bojových uměních nalezneme několik zbraní, které používají Kusari neboli řetěz.

Jsou to například Kusari Gama, Surujin nebo Chigiriki.

Fundo Kusari nebo také Manriki Kusari je nejmenší z nich. Tato zbraň může být snadno nošena skrytě v kapse a byla často používána k sebeobraně. Jelikož nemá ostří, byla také často používána k zajištění osob, aniž přitom došlo k jejich výraznějšímu zranění.

Nejznámější školou zabývající se technikami Manriki Kusari je škola Masaki Ryu. Tato škola má závaží na obou koncích řetězu, proto je možné používat oba konce řetězu k potencionálním úderům a útokům. Protože Manriki Kusari školy Masaki Ryu je symetrické, jsou její techniky také symetrické a použití obou rukou v podstatě vyrovnané. Obsahuje také techniky, při kterých je útočník pomocí řetězu svázán.

Na rozdíl od Masaki Ryu má Fundo Kusari v Meifu Shinkage Ryu závaží pouze na jednom konci a na druhé konci je malé očko, které se navléká na malíček pravé ruky. Tím pádem nedochází při úderu k vyklouznutí funda z dlaní. Od tohoto kroužku prochází řetěz dlaní, která ho pevně svírá dalšími prsty a opouští dlaň mezi palcem a ukazováčkem, které řetěz kontrolují. Levá ruka se používá pouze k zachycení závaží.

V Meifu Shinkage Ryu je Fundo Kusari používáno pouze jako úderová zbraň a osnovy školy neobsahují žádné svazovací a zajišťovací techniky. Je to z toho důvodu, že Fundo Kusari funguje v Meifu Shinkage Ryu jako náhrada katany.

Standardní délka Fundo Kusari v Meifu Shinkage Ryu je 72 – 76 cm, což je o trochu delší než v Masaki Ryu, ale přitom je to zhruba stejně jako délka katany. Standardní váha se pohybuje mezi 180 – 200 gramy.

V japonských bojových uměních bylo Shurikenjutsu využíváno jako podpora boje s mečem. Shurikenjutsu bylo vždy rozvíjeno v souvislosti s technikami meče. V moderní době ovšem není možné katanu veřejně nosit. Proto v Meifu Shinkage Ryu katanu nahrazuje Fundo Kusari, které nadále spolupracuje s shurikenjutsu.

Fundo Kusari musí zůstat skryto až do úplně posledního okamžiku útoku. Pokud tuto výhodu ztratíte, můžete ztratit celý boj.